Výlety do okolia

Okolie penziónu ponúka množstvo výletov. Ak Vás baví tráviť čas aktívne, ponúkame Vám niekoľko tipov na výlety.

HRADY A ZÁMKY

V okolí 20 km od penziónu sa nachádza niekoľko zaujímavých hradov a zrúcanín. K najznámejším patria hrad Beckov, Trenčiansky hrad, hrad Tematín, Čachtický hrad, Topoľčiansky hrad, hrad Uhrovec.

Topoľčiansky hrad

Zrúcanina stredovekého hradu z 13.storočia, ktorá sa vypína na brale z dolomitového vápenca vo výške 525 m n.m. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Považského Inovca, nad obcou Podhradie. Cesta autom z nášho penziónu trvá približne 25 minút. Okrem hradu je v obci možné pozrieť si jaskyňu Opálena skala, prípadne sa vydať na túru po značených turistických chodníkoch.

Hrad Uhrovec

Zrúcanina hradu z 13 storočia vypínajúca sa vo výške 591 m nad morom, na bočnom hrebeni Nitrických vrchov ( časť Strážovských vrchov ), neďaleko obce Uhrovské Podhradie v ťažšie dostupnom teréne. Z nášho penziónu trvá cesta do Uhrovského Podhradia približne pol hodinu autom. Výstup k hradu nie je náročný, cesta trvá približne hodinu. Cestou naspäť môžete v obci Uhrovec tiež navštíviť rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka, ktorý bol v roku 1965 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Vodné nádrže

Duchonka

Priaznivé klimatické podmienky pohoria Považského Inovca a samotná vodná nádrž v brezovo-borovicovom háji robia túto oblasť atraktívnou v rámci letných dovoleniek pri vode, s bohatou ponukou turistiky a cykloturistiky po vyznačených trasách, zberu húb, rybolovu, vodných športov a letnej zábavy s bohatým športovým a kultúrnym vyžitím. Duchonka je od penziónu vzdialená 13 km a cesta autom trvá približne 15 minút

Vodná nádrž Nemečky

Vodná nádrž bola vybudovaná najmä za účelom zachytávania prívalovej a a veľkej vody ako ochranu pred povodňami, ale slúži aj pre závlahové účely, chov rýb a rekreačné účely. Nádrž nemá plavčíka, kúpanie je preto len na vlastné riziko. Počas sezóny je nádrž navštevovaná najmä rybármi, je to revír lovný, kaprovitý, pre lov je potrebné povolenie. Okolie priehrady láka na slnečné prechádzky, vedie tu tiež modrý cyklookruh Duchonka. Duchonka je od penziónu vzdialená 4,5 km, parkovanie je možné priamo pri priehrade.

Turistika

Náučný chodník Duchonka-Kulháň

Nenáročná trasa s dĺžkou 5,8 km a časom prechodu cca 1,5 hod. Trasa je obojsmerná, prístup je z osady Kulháň alebo z Duchonky. Náučný chodník je vhodný aj na terénne vyučovanie. Trasa nie je značená, väčšina trasy kopíruje modrú značku. Na začiatku trasy, majú návštevníci možnosť pozrieť si arborétum drevín a v priebehu chodníka uvidia ďalších 14 označených už odrastených jednotlivých druhov stromov vrátane dubov v lokalite Kulháň, ktorých vek sa odhaduje na 300 – 550 rokov. Vo východisku sa náučný chodník stýka s náučným chodníkom Považský Inovec.

Čertova pec

Verejnosti voľne prístupná, malá krasová jaskyňa a prírodná pamiatka v pohorí Považský Inovec. Jaskyňu je možné navštíviť po trase náučným chodníkom Považský Inovec. Trasa náučného chodníka je nenáročná až mierne náročná, náročná je z hľadiska dĺžky, trasa má dĺžku približne 60 km.

Rozhľadňa na Panskej Javorine

Panská javorina je druhým najvyšším vrcholom na hrebeni Považského Inovca. Malá vrcholová časť panskej Javoriny je odlesnená a práve tu vyrástla drevená turistická rozhľadňa. Jej výška dosahuje 16 metrov a z vyhliadkovej plošiny sa vám naskytne pôsobivý kruhový výhľadom na hrebeň Považského Inovca, doliny Váhu a Nitry, Malé a Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Tríbeč. Z osady Kulháň vedie najkratšia trasa, ktorá trvá necelé 3 hodiny.

Rozhľadňa Inovec

Na vrchu Inovec, v obdivuhodnej výške 1042 metrov, sa týči oceľová kráska – rozhľadňa Inovec. Tento najvyšší vrch Považského Inovca tak všetkým návštevníkom ponúka nielen nenáročnú a veľmi atraktívnu turistiku, ale i neskutočne krásne výhľady. Prístup k rozhľadni vedie od Inoveckej chaty po vyznačenej trase až na vrch Inovec. Výstup zvládnete za 40 minút. Trasa nie je náročná a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ak by ste však zatúžili po poriadnej 9 kilometrov dlhej túre, odporúčame na rozhľadňu Inovec vyraziť z Trenčianskeho Jastrabia.

zdroj : www.turistika.cz, wikipedia, www.lesy.sk, www.naucnechodniky.eu, www.kamnavylet.sk